Skapa konto

Entandslucka i fronten – platsberedning

Platsberedning vid entandslucka hos unga kräver tidig bedömning för att säkerställa utrymme för ersättning eller luckslutning. Ortodontisk apparatur används för att styra tandpositioner utan att hämma käktillväxt.

Faktabladets innehåll

    Platsberedning hos barn och ungdomar

    BAKGRUND

    Entandsluckan i fronten hos barn och ungdomar är oftast beroende på agenesi av överkäkens laterala incisiver. Överkäksincisiver kan även gå förlorade på grund av trauma. Entandslucka kan också uppstå i underkäksfronten, i första hand på grund av trauma eftersom agenesifrekvensen i det området är lågt. Agenesi av överkäkslateraler bör diagnostiseras i 7-8 års åldern.

    Tandvårdsriktlinjer enligt Socialstyrelsen

    Ortodontisk behandling med aligners

    Se kursen på Tandakademin!

    ÅTGÄRD

    Överkäke

    I de fall då bettet inte lämpar sig för luckslutning bör man tidigt ta ställning till om plats behöver hållas alternativt skapas för att kunna göra en ersättning vid lämplig ålder.Det är här viktigt att bedöma såväl utrymmet i tandbågen som hur rötterna på incisiven och hörntanden lutar. Ibland måste hörntandens rot distaltippas lite för att skapa plats så ett implantat eller transplanterad premolar får plats   Om det finns tillräckligt med utrymme från början för tandersättning kan denna plats bibehållas med hjälp av ortodontisk apparatur. Denna får dock inte påverka växten av käkarna, varken transversellt, sagitellt eller vertikalt. Viktigt är här i vilken ålder patienten befinner sig och hur mycket käktillväxt som kan förväntas under de kommande åren. Käk- och ansikts-tillväxt/förändringar sker kontinuerligt högt upp i åldern. Det har visats att stora förändringar sker från 20 till 45 års ålder.

    Se även faktabladet om: Käk- och ansiktstillväxt/förändringar över tid.

    Tandvårdsriktlinjer enligt socialstyrelsen

    Se även faktabladet: Entandslucka i fronten, luckslutning och Aplasi av överkäkslateralen – luckslutning vs. lucköppning

    Många patienter vill ha en tandersättning i området i väntan på en mera permanent tandersättning. En avtagbar tandställning med tandersättning på är svår att använda om patienten ska ha den under många år, då detta riskerar att hämma käktillväxten. Istället kan en konstruktion som fästs till en eller båda granntänderna användas.